vSphere Replication Çalışma Mantığı

Merhabalar, bugunkü yazımda vSphere Replication ürününden ve çalışma mantığından bahsetmek istiyorum. Hemen bir soru ve cevabı ile birlikte giriş yapalım. Neden vSphere Replication kullanıyoruz?

vSphere Replication, VMware vSphere familyasına ait bir replikasyon ürünüdür. VM’leri vCenter’lar arasında veya aynı vCenter içerisinde yer alan VM’leri farklı datastore’lar arasında replike etmenizi sağlayan bir üründür. Kısaca vSphere Replication ürünü sayesinde VM’lerin replikasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Replikasyon yaptığınız VM’leri daha sonradan recovery edebilirsiniz. Düşük maliyetler ile VM’lerinizi korur diyebililiriz.

Dilerseniz VM’lerinizin replikasyon zamanlarını belirleyebilirsiniz (30 dakikada bir, 1 saatte bir veya günde 1 kez vb. gibi süreler). Replikasyonlarınıza RPO (Recovery Point Objective) belirleyebilirsiniz.

Replikasyon için bir VM yapılandırdığınızda, vSphere Replication, VM disklerindeki değiştirilmiş olan blokları kaynak site içerisinden replication uygulanacak hedef site’a VM’in kopyasını gönderir. vSpher Replciation kaynak site içerisindeki VM’i hedef site’a tamamen gönderirken ilk eşitlemesinide aynı zamanda yapıyor. Bundan sonra her replike edilmesinde sadece değişen data’lar gönderilecektir. Eğer vSphere Replication’un yaptığı ilk replikasyondan süre kazanmak veya ağ trafiğini aza indirgemek istiyorsanız, Initial Replication kullanabilirsiniz. Bu da şu demek oluyor: siz kaynak site içerisindeki VM’i indirip hedef site içerisine manuel olarak yüklemeniz gerekmektedir. Ardından replikasyonu başlatabilirsiniz.

İsterseniz, replikasyonların durumunu inceleyebilir ve yönetebilirsiniz. Gelen veya giden replikasyon datalarını, VM’in taşınacağı kaynak veya hedef site’ları, replikasyondaki sorunları ve hataları izleyebilirsiniz.

vSphere Replication, replikasyon konfigürasyon verilerini embedded database’inde saklar. Bunun dışında external bir db kullanmak isterseniz vSphere Replication’ı bu isteğiniz üzerinize yapılandırabilirsiniz.

Bir VM’i iki site arasında replike edebilirsiniz. vSphere Replication hem kaynak hemde hedef site’a yüklenir. Her bir vCenter’a yalnızca bir tane vSphere Replication Appliance deploy edilebilir. İsterseniz ekstra vSphere Replication Server’ları kurabilirsiniz.

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Yazıyla ilgili bir sorunuz, görüşünüz veya isteğiniz varsa alt kısımda bulunan yorumlardan veya mail adresimden iletişime geçebilirsiniz. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *