Latency Sensitivy Nedir?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Latency Sensitivity‘den bahsedeceğim. Uygun bir senaryo üzerinden anlatmak gerekirse; DRS‘in açık olduğu bir ortam düşünelim. Bu ortamda ESX’ların yük dengelenmesinin yapılması adına VM’lerin otomatik olarak ESX’lar üzerinde taşındığını düşünelim. İşte tam bu noktada VM’ler üzerinde çalışan uygulamalar vMotion zamanlarına uygun bir şekilde çalışmayabilir. Bu problemden ötürüde VM üzerinde çalışan uygulamalarda sorunlar yaşayabilirsiniz.

VM’lerin özellikler kısmında yer alan Latency Sensitivity özelliği sayesinde Latency Sensitivity’i Low, Normal, Medium ve High olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece az önceki senaryoda DRS’in load balance yapması esnasında bu VM’in DRS tarafından minimum seviyede taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Latency Sensitivity sayesinde fiziksel CPU’dan öncelikli erişim alabilirsiniz. Latency Sensitivity ayarlamak istediğinizde 4 tane seçenek görmektesiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta High olarak seçilmesi halinde CPU reservasyonu yapılması gerektiğidir. Kısaca Latency’i high olarak ayarlıyorsanız cpu reservasyonu yapmanız fiziksel CPU’ya daha öncelikli erişim sağlamanızı sağlar.

VMware vCenter Latency Sensitiviy
VMware vCenter Latency Sensitiviy

Şekilde Check CPU reservation hatası gözükmektedir. Bunu CPU reservasyonu yaparak halledebilirsiniz.

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Yazıyla ilgili bir sorunuz, görüşünüz veya isteğiniz varsa alt kısımda bulunan yorumlardan veya mail adresimden iletişime geçebilirsiniz. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *