vRealize Orchestrator Local Script veya Command Execution

VMware vRealize Orchestrator içerisinde Command sınıfını kullanırken karşılaştığım bir hata ve çözümünden bahsedeceğim. Oluşturduğum action içerisinde Command sınıfını kullanarak VM’e komutu gönderirken ,

You are not authorized to execute local process, to enable this feature set your system property 'com.vmware.js.allow-local-process' to 'true'

şeklinde bir hata ile karşılaştım.

Hatanın genel sebebi vRO Server’ının host’a yetkisiz erişimi engellemek için varsayılan olarak Command sınıfını çalıştırmasına izin vermemesidir. vRO içerisinde Command sınıfı kullanılmak isteniyorsa Command script sınıfını etkinleştirmemiz gerekir.

Hatanın iki tane çözüm metodu vardır.

Metot 1

Web tarayıcısı üzerinden vRO Control Center’a bağlanmamız gerekiyor. Bunun için,

https://"orchestrator ip":8283/vco-controlcenter 

adresine root kullanıcısı ile login olmamız gerekiyor. Monitor and Control sekmesinin altında bulunan System Properties kısmına tıklıyoruz.

vRO Control Center
vRO Control Center

System Properties kısmında New Property diyerek resimdeki verileri ekliyoruz.

vRO Control Center System Properties Property
vRO Control Center System Properties Property

Add dedikten sonra açılan pencereden Apply Changes dedikten sonra işlemlerin kaydedilmesi için Orchestrator Server’ı yeniden başlatmak gerekiyor.

Metot 2

vRO Server’ına SSH bağlantısı yapıyoruz.

cd /etc/vco/app-server 

Komutunu çalıştırarak bu dizinde bulunan vmo.properties dosyasını vi aracı ile açıyoruz. En alt satıra,

com.vmware.js.allow-local-process = true

kodunu ekliyoruz. Ardından kaydedip çıkıyoruz.

vRO vmo.properties
vRO vmo.properties

Bu işlem yeniden başlatma gerektirmiyor. Bu iki metotdan birini uyguladıktan sonra artık vRO API içerisindeki Command sınıfını kullanma yetkisine erişmiş oluyoruz.

Buradaki Command sınıfını kullanmak isterseniz daha öncesinde yazmış oldum vRO’da Ping yollama başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Kodlarına erişmek için ise GitHub sayfamda bulunan javascript kodlarına erişebilirsiniz.

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Yazıyla ilgili bir sorunuz, görüşünüz veya isteğiniz varsa alt kısımda bulunan yorumlardan veya mail adresimden iletişime geçebilirsiniz. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *