Resource Pool Nedir, Neden Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar, sizlere Resource Pool nedir ve neden kullanılır bundan bahsetmek istiyorum.

Resource Pool Nedir?

Virtual machine kaynaklarını kontrol altında tutmak istediğimiz zaman bunları bir resource pool altına ekleriz. Bundan şunu anlıyoruz resource pool’ların asıl amacı kaynak planlaması yapmaktır. Resource Pool kullanarak bir hostun kaynakları üzerinde denetim yapmamıza olanak sağlar. Yalnız resource pool’u oluşturduktan sonra herhangi bir kaynak ataması yapmıyorsanız bunun bir faydasını göremezsiniz. Buda resource pool’ları amacı dışında kullanmak oluyor.

Resource Pool - Örnek
Resource Pool – Örnek

Host üzerinde birden fazla resource pool oluşturabilirsiniz ve bu resource pool’lara çeşitli kaynaklar verebilirsiniz. Dilerseniz bu resource pool’lara özel izinler tanımlayarak, kontrolü kişilere veya kuruluşlara verebilirsiniz.

Resource pool’u bağımsız bir ESXi host içerisine veya DRS’in aktif olduğu bir cluster içerisinde oluşturabilirsiniz. Bağımsız(Standalone) ESXi içerisinde resource pool oluşturursanız terminolojide bu işlem root resource pool olarak geçer. DRS’in aktif olduğu bir cluster’da resource pool oluşturursanız, bu resource pool doğrudan bir ESXi altında gözükmez. Oluşturulan cluster altında resource pool gözükür.

Resource Pool - Sistem
Resource Pool – Sistem

Resource Pool Avantajları

Oluşturması, kaldırması ve kaynak yönetimini planlaması basittir.
Resource pool’lar arasında izolasyon ve paylaşım kuralları oluşturabilirsiniz.

Eğer bir müşterinize veya departmanınıza yetkilendirme yapmak istiyorsanız; bir resource pool oluşturup ilgili VM’leri içerisine taşıyıp yetkilendirebilirsiniz. Tabii ki bu resource pool’un doğru bir şekilde kullanımı olmayacaktır.

Resource pool’lar içerisinde yeni bir resource pool oluşturabilirsiniz. Hatta
Expandable reservation özelliğini aktif duruma getirirseniz ihtiyaç olması durumda üstündeki resource pool’dan ihtiyacı kadar ödünç alacaktır.

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Yazıyla ilgili bir sorunuz, görüşünüz veya isteğiniz varsa alt kısımda bulunan yorumlardan veya mail adresimden iletişime geçebilirsiniz. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *