VMware vRealize Automation 7.5 Yenilikler

Geçtiğimiz aylarda VMworld 2018’de vRealize Automation’daki en son güncelleme yayınlandı. Sürüm 7.5, vRA’in en son sürümüdür ve bazı ilginç gelişmeler içerir. Yeni vRealize Automation 7.5 cloud’un kullanımını kolaylaştırmak, DevOps’u destekleyerek IT’yi güçlendirmeye odaklanmak, uygulama türlerini desteklemek, müşterilerin multi-cloud bir stratejiyi benimsemesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Kısaca bu yeni sürümün neler sunabileceğini görelim.

vRA 7.5 Şimdi Clarity UI Kullanıyor

Sürüm 7.5’te en gözle görülür değişiklik Clarity UI’nin kullanılmasıdır. Bu özellik çok harika bir gelişme! Bu sayede vRA daha iyi görünüyor ve kullanımı kolaylaşmıştır. Ekran görüntüleri gerçekten çok ümit verici gözüküyor.

vRealize Automation
vRealize Automation

Katalogda yayınlanan IT servisleri artık kart olarak sunulmaktadır. Güzel olan şey, farklı ürün gruplarında aynı öğeye sahip olan kullanıcıların artık iki bölmede yer almamasıdır. Şimdi vRA 7.5’te, öğenin iş grubunun dağıtılması gerekenler kullanıcılara sorulacaktır. Bu, kataloğu çok daha temiz, kullanımı daha kolay hale getirir ve çok fazla karışıklığı ortadan kaldırır.

vRA kullanıcılarının dikkatini çeken diğer bir şey, Items ve Request sekmelerinin gitmiş olmasıdır. Bu ikisi artık yeni bir Deployments sekmesinde birleştirildi. Yine temiz, daha az karmaşık bir görünüm sağlamaktadır. 

vRA 7.5 Service Now Plugin

VMware artık Service Now için yeni ve ücretsiz bir vRA eklentisi sağlıyor. Bu senaryoda, Service Now, müşteriler için portal görevi görmektedir. ServiceNow kullanıcıları şimdi vRA yetkilendirmelerine dayanan IaaS hizmetlerini talep edebilir. vSphere, AWS, Azure ve XaaS planlarını destekler.

Native Ansible Entegrasyonu

Daha önce de belirttiğim gibi, vRA 7.5 IT yöneticilerinin DevOps’u desteklemesine odaklanıyor. Bunu yapmak için yeni öğelerden biri Ansible Tower ile entegrasyon. Puppet entegrasyonunda olduğu gibi, Ansible konfigürasyon yönetimini entegre etmek, zaten geliştirilmiş profillerinizi ve playbooks’u vRA uygulama dağıtımlarına kullanmanızı sağlar. Geliştiriciler Ansible’ı kullanmaya devam edebilir ve IT, Ansible ile entegre edilmiş uygulama dağıtım sürecini otomatikleştirebilir. Entegrasyon, SovLabs eklentisini vRA 7.5 Enterprise ile birlikte kullanır. Entegrasyonu etkinleştirmek, vRA blueprint design’daki Ansible yapı taşlarını kullanmanıza olanak tanır.

vRealize Operations Entegrasyonu

vRealize Operations (vROPS) ile vRealize Automation entegrasyonu da vRA 7.5 ile geliştirildi. Artık deployment düzeyinde bazı uyarıları ve CPU, bellek, IOPS ve vRA ile dağıtılan sanal makineler için ağ gibi çeşitli Key Performance Göstergelerini görebilirsiniz. Başka bir entegrasyon iş yükü yerleşimi ile ilgilidir, her ikisi de vROPS’tan yararlanarak iş yüklerinizin optimizasyonu olarak ilk yerleşimi desteklemektedir. vROps bir optimizasyon planı oluşturur – vRA politikalarını dikkate alır – vRA, iç meta verilerin güncellenmesini sağlayarak planı yürütür

NSX-T Desteği

NSX-T şimdi vRA 7.5 ile destekleniyor. Anahtar özellikler:

  • İsteğe bağlı Routed Network
  • İsteğe bağlı NAT
  • İsteğe bağlı Load Balancer
  • Mevcut NS Groups (Security Groups)
  • App Isolation
  • Day2: Güvenliği Değiştir, NAT Kuralını Değiştir

Pivotal Container Service

vRA 7.5 ayrıca container’lar için daha iyi desteğe sahiptir. vSphere Integrated Container(VIC) ve geleneksel Docker host’larını desteklemenin yanı sıra, vRA 7.5, müşterilerin kapsayıcı uygulamalarının dağıtımını ve işlemlerini basitleştirmelerini sağlayan VMware Kubernetes tabanlı bir platform olan VMware Pivotal Container Service ile bütünleşmiştir. vRA ve PKS’yi entegre ederek müşteriler, altyapıyı dağıtabileceğiniz aynı arabirim olan vRA içindeki Kubernetes kümelerinin yönetiminden yararlanabilir.

Public Cloud İyileştirmeleri

Genel bulutla ilgili olarak vRA artık yönetilen disk desteğini, Azure Gov Cloud ve Azure Germany’i destekliyor. vRealize Suite artık AWS’deki VMware Cloud ile tamamen sertifikalandırıldı.

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Yazıyla ilgili bir sorunuz, görüşünüz veya isteğiniz varsa alt kısımda bulunan yorumlardan veya mail adresimden iletişime geçebilirsiniz. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!!!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *