CKA Sınavını Nasıl Geçtim – Sınav Rehberi (Certified Kubernetes Administrator)

Merhaba değerli okurlarım, CKA (Certified Kubernetes Administrator) sınavını geçtikten sonra birçok platformda sınavı nasıl geçtim, nelere çalışmalıyım gibi birçok sorular aldım. Bu yazıyı yazmamdaki amaç sizlerinde CKA sınavına nasıl bir şekilde çalışmanız ve Kubernetes yönetiminin nasıl yapıldığını öğrenmenizi amaçlamaktadır.

Eğer CKA sınavına girmeye hazırlanıyorsanız çevrenizden veya araştırmalarınızdan duyacağınız şeylerden birtanesi CKA’nın zor bir sınav olduğudur. Çünkü temel olarak sınavda bilginizi ölçecek çoktan seçmeli sorular sormuyorlar. Pratik bir seviyede performansını ölçen sorularla size tahsis edilen laboratuvar ortamında bekleneni yapmanız isteniyor. Bu yazımda herhangi bir sınav sorusu paylaşmayacağım, ancak size sınav süresi boyunca kullandığım ip uçlarını, nasıl çalıştığımı ve püf noktalarını anlatacağım.

Sınava Nasıl Hazırlanırım?

Öncelikle CKA sınavına kayıt olduğunuz zaman size okumanız önerilen sınav rehberini (handbook) okumanızı tavsiye ederim. CKA sınavına hazırlanmanız ve Kubernetes Yönetimini öğrenmeniz adına sizler için 20 serilik Kubernetes Eğitim Serisi oluşturdum. Bu seri içerisinde Kubernetes Yönetimini tamamen anlayacağınız konular ve bu konularla ilgili kendi laboratuvarımda oluşturduğum alıştırmalar var. Kendi ortamınızı oluşturabilmenize olanak sağlamak için sıfırdan Kubernetes cluster’ı kurmasına kadar tüm detayları anlattım. Sizler dilerseniz kendi ortamınızı kurup laboratuvar yazılarını detaylıca yapabilir veya yazmış olduğum laboratuvar yazılarını ve çıktılarını izleyerek Kubernetes yönetimini öğrenebilirsiniz. Bu sayede CKA sınavınıda başarıyla geçebilirsiniz.

Sınava girmeye hazır olduğunuzda, pratik soruları denemekten kaçınmayın. Oluşturduğum laboratuvardaki alıştırmaları elinizle yapmanızda fayda var. Laboratuvar ortamını yaparken hiçbirşeyi kopyalayıp yapıştırmayın, çünkü CKA sınavına el alışkanlığı elde etmeniz gerekiyor.

Sınava girmeden önce bol su için ve iyi bir kahvaltı yapın. Çünkü önünüzdeki 2 saat boyunca su içmenize bile izin verilmeyecek. Sabit bir internet bağlantınız olsun ve kesilmediğinden emin olun.

Soruları dikkatli okuyun !

Bütün soruları hangi cluster’da çözmeniz gerektiği soruların başında yazıyor. Bu cluster’lara bağlanın ve soruları öyle çözün. Eğer bir ssh yaptıysanız soruyu bitirdikten sonra çıkmayı unutmayın.

Kubernetes Eğitim Serisi Neler?

Aşağıda blog sayfamda yayınlamış olduğum Kubernetes Eğitim Serisi konularını listeledim. 1. konudan başlayarak lab’ları aksatmazsanız sizde CKA sınavını başarılı bir şekilde alabilirsiniz.

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Yazıyla ilgili bir sorunuz, görüşünüz veya isteğiniz varsa alt kısımda bulunan yorumlardan veya mail adresimden iletişime geçebilirsiniz. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!

Leave a Reply

Your email address will not be published.