VMware Converter Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

VMware Converter Nedir?

VMware Converter, Windows ve Linux tabanlı fiziksel makinelerinizi ve backup imageleri gibi üçüncü taraf image formatlarını ve diğer sanal makineleri VMware sanal makinelerine dönüştürmenize yardımcı olan ücretsiz bir yazılımdır. VMware vCenter Converter, yerel ve uzak fiziksel makineleri, herhangi bir kesinti olmadan sanal makinelere dönüştürür.

VMware Converter Standalone Merkezi yönetim konsolu, hem yerel hem de uzaktaki birçok eşzamanlı çevrimi sıraya almanıza ve izlemenize olanak sağlar. P2V dönüşümüne ek olarak, VMware Converter ayrıca Sanaldan Sanal’a (V2V) geçişleri gerçekleştirmek için de kullanılabilir.

VMware Converter, kaynak sunucunun çalışmama süresi veya yeniden başlatması olmadan dönüşümleri kesintisiz hale getiren hot cloning özelliği sunar. Verileri geçirmeden önce Quiescing’i ve konuk işletim sisteminin anlık görüntüsünü kullanarak kaynak makinedeki güvenilir dönüşümü gerçekleştirmemize yardımcı olur.

P2V ve V2V’ye ek olarak, VMware Converter, sanal makinenin VMDK’sini küçültme, VMDK disk formatını Thin’den Thick’e ve tersini yapma, sanal makineyi yükseltme, donanım sürümü veya uyumluluğu gibi sanal makineleri yeniden yapılandırmak için de kullanılabilir.

VMware Converter Nasıl İndirilir?

VMware Converter’ı indirme prosedürü, diğer VMware yazılımları ile aynıdır. VMware vCenter Converter Standalone’u indirmek için MyVMware portalına giriş yapmanız gerekir. VMware vCenter Converter 6.2.0 en son sürümüdür. Ayrıca VMware vSphere 6.7 ile uyumludur.

Download vCenter Converter

1.VMware Converter Standalone’un en son sürümünü önceki adımda belirtildiği gibi VMware web sitesinden indirin.

2. VMware Converter yükleyicisini “VMware-converter-en-6.x.x” dosyasına çift tıklayın. Kurulumu başlatmak için Kurulum Hoş Geldiniz sayfasında Next’e tıklayın.

VMware vCenter Converter - Hoşgeldiniz Sayfası
VMware vCenter Converter – Hoşgeldiniz Sayfası

3. End-User Patent Sözleşmesini kabul edip Next’e tıklayın.

VMware vCenter Converter - End-User Sözleşmesi
VMware vCenter Converter – End-User Sözleşmesi

4. Kurulum türünü seçin. Ben “Local Installation” u seçtim. İleri’ye tıklayın.

Local Installation, yerel kullanım için Converter Standalone Server, Converter Standalone Agent ve Converter Standalone Client’i yükler. Covnerter Standalone özelliğini yerel modda yüklerseniz, dönüştürme görevlerini yalnızca uygulamayı kurduğunuz makineden oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Dönüştürme görevlerini uzaktan oluşturabilmeniz ve yönetebilmeniz için bir Client-Server Installation gerçekleştirin. Client-Server kurulumu sırasında sisteminize kurmak istediğiniz Covnerter Standalone bileşenlerini seçebilirsiniz.

VMware vCenter Converter - Yükleme Tipleri
VMware vCenter Converter – Yükleme Tipleri

5. VMware vCenter Converter kurulumuna başlamak için Install’a tıklayın.

VMware vCenter Covnerter - Yüklemeye Hazır
VMware vCenter Covnerter – Yüklemeye Hazır

Aşağıda Converter Standalone Client Konsolu bulunmaktadır. P2V veya V2V dönüşümlerinizi başlatmak ve sanal makineleri yapılandırmak için Converter Client’i kullanmanız gerekir.

VMware vCenter Converter Standalone
VMware vCenter Converter Standalone

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Yazıyla ilgili bir sorunuz, görüşünüz veya isteğiniz varsa alt kısımda bulunan yorumlardan veya mail adresimden iletişime geçebilirsiniz. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *