info@umitdemirtas.com

VMware vRealize Orchestrator VM Pingleme

Ümit Demirtaş

Created with Sketch.

VMware vRealize Orchestrator VM Pingleme

Merhabalar bu yazımda, VMware vRealize Orchestrator içerisinde bir action oluşturarak VM’in Ping durumunu geri döndürecek bir javascript kodundan bahsedeceğim.

Bu action vRA/vRO 6.x/7.x sürümlerinde çalışmaktadır. Action’la birlikte mevcut bir VM’i pingleyerek; hazır olduğunu, IP adresini aldığını ve bu durumlara bağlı olarak çeşitli işlemlerde bulunabiliriz.

Action input olarak VM’in adını(string) ve VM’in domain’ini(string) istemektedir. Bu parametrelere bağlı olarak VM’in ping durumunu string olarak geri döndürmektedir.

Javascript Kodu

vmNameWithDomain = vmName + "." + domainName;
cmd = "ping -q -c 1 " + vmNameWithDomain;
pingCommand = new Command(cmd);
pingCommand.execute(true);
System.log("Ping sonucu: " + pingCommand.output + " " + pingCommand.result);
if (pingCommand.result == 0){
    return "Pingleme basarili!";
}else{
    return "Pingleme basarisiz";
}

Bu kod parçasında önemli olan kısım komutun doğru bir şekilde yazılıp çalıştırılmasıdır. Command nesnesi bize komut satırı çalıştırmamızı sağlayan sınıftır. İçerisinde ping komutu yerine başka bir komut yazsaydık eğer onu çalıştırıp çıktısını geri döndürecekti.

Yukarıda yazmış olduğumuz kodun action kısmının oluşturulması ve workflow içerisinde çağırma kısmı aşağıda örneklenmiştir.

Ping Action’nın Oluşturulması

Ping Action’nun Workflow’da Kullanılması

Ping Workflow’unun Parametreleri

Ping Workflow Sonuç

Umarım bu yazı sizin için bilgilendirici olmuştur. Bu yazının başkaları içinde bilgilendirici olduğunu düşünüyorsanız sosyal olun ve sosyal medyada paylaşın! Okuduğunuz için teşekkürler !!!!

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin