info@umitdemirtas.com

Content Library Nasıl Kullanılır?

Ümit Demirtaş

Created with Sketch.

Content Library Nasıl Kullanılır?

VMware’ın vSphere 6.0 ile birlikte Content Library özelliğini duyurdu. Bu yazımda vSphere 6.7 sürümü ie Content Library nasıl kullanılır onu anlatacağım.

Content Library sayesinde dilediğimiz gibi VM template’leri, vApp template’leri ve diğer dosya tiplerini saklayabiliriz ve birden fazla vCenter’a library içerisindeki dosyaları paylaştırabiliriz. Eğer ortam içerisinde yeni bir VM create etmek istiyorsak Content Library içerisinde yer alan template’leri diğer vCenter’lar ile de paylaştırabiliriz. Bu özellik sayesinde yönetim de kolaylık, otomasyon, dosya paylaşma gibi durumlar getirecektir.

Neler Yapılır

Ortamınızda yer alan vCenter üzerinde Content Library’i kullanabilirsiniz. Kullanmak için illa ikinci bir vCenter’a gerek yoktur. Ortamınızda yer alan iki vCenter üzerinde Content Library üzerinde dosya paylaşmak istiyorsanız her iki vCenter’ında aynı Single-Sign On domain’inde yer alması gerekmektedir.

Content Library kullanmak istiyorsanız bunu iki farklı yöntem ile oluşturabilirsiniz. Bunlardan birincisi Local diğeri ise Subscribed Library’dir.

Local Libraries

Eğer bir tane vCenter kullanıyorsanız local libraries yöntemini kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz buradaki dosyaları diğer vCenter’lar ile de paylaşabilirsiniz. Dilerseniz dosya paylaşımı işlemi için authentication ekleyebilirsiniz.S

Subscribed Libraries

Subscribed libraries ile oluşturulmuş ve publish edilmiş bir library’e abone olabilirsiniz. Subscribed libraries aynı vCenter üzerinde veya farklı bir vCenter üzerinde olabilir.

Content Libary Oluşturmak

vCenter’a login olduktan sonra Content library oluşturmak için Menu bölümünden Content Libraries seçeneğini seçiyoruz.

Content Libraries Menu

Yeni bir Content library oluşturmak için açılan pencerede “+” düğmesine basarak ilgili alanları doldurabiliriz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin